Centrum pro rodinu PSS

Slunečnicová zahrada

Gallašova 581/10; Praha 6 Řepy

tel:  241 410 909, 603 291 593

slunecnicovazahrada@centrum.cz

cprdropin@gmail.com

cprdropin (at) gmail.com

 

Městská část Praha 13

 

 

 

Co víme o drogách a proč lidé berou drogy

Jeden z důvodů proč lidé a mladí lidé berou drogy je snaha utéci před svými problémy. Připadá jim to zajímavé sebevyjádření a to zejména, když bere drogy někdo v jejich okolí. Někdy na ně tlačí okolí, že by nebyli "in", když by drogy odmítali. Zpočátku se jedná o nějakou možnost zabavit se, později se to stane nutností a takový člověk ztrácí přátele, peníze a vlastně také svobodu. Někdo také nechce cítit smutek, který nastal buď tím, že někoho ztratil, někdy nechce cítit pocit viny z toho, že někomu ublížil.

1. Jak je to se závislostí?

Různé drogy mají různé účinky. Na některých drogách může být člověk závislý velmi brzy, na některých pomaleji, některé drogy mění povahu dotyčného a takový člověk je také často velmi podrážděný a může druhým ublížit. Ublížit může i tím, že neustále klame naši důvěru, půjčuje si peníze, které nevrací a později pro něj není nic důležitějšího než droga.

2. Jací lidé prodávají drogy?

Jsou to lidé pro které jsou peníze důležitější než jejich blízcí a rodina, nemají nikoho rádi a nezáleží jim na tom, že lidem a dětem prodejem drog ubližují. Některé prodávají drogy, aby měli peníze na drogy pro sebe.

3. Mohu se vůbec chránit před drogami?

Určitě je možné si o tom promluvit ve škole, často dochází do školy tzv. preventisté. Bývají to studenti a mladí odborníci, kteří ti s obavou před drogami mohou pomoci a mohou ti poradit na koho se dále můžeš obrátit. Pokud najdedš na internetu stránku www.helpnimi.cz můžeme Ti poradit po internetu, nebo můžeš zavolat na číslo 603 291 593, kde Ti poradíme co se dá dělat. Můžeš se obrátit na třídního učitele, nebo v dětském domově na vychovatele nebo vychovatelku. Pokud jsi doma u rodičů, obrať se na rodiče a popovídej si o tom!

4. Co jsou drogy?

Jsou to prášky, tabletky, houbičky, kapalné látky, rostliny, oleje, ale také alkohol!

5. Je braní drog také pití piva?

Jasně! Pivo, víno a další alkoholické nápoje patří samozřejmě mezi drogy. Drogy lidé berou tak, že je pijí, kouří, šňupou, polykají jako tablety, píchají si je v injekcích. Tím samozřejmě ohrožují své zdraví a zdraví druhých, tím, že se mohou nakazit žloutenkou nebo AIDS.

6. Co cítí lidé, když berou drogy?

Záleží to na složení drogy. Po nějakých drogách lidé cítí větší seběvědomí, což bývá krátkou dobu, po té se cítí spíše jako blázen. Má strach, že si o něm někdo povídá nebo že ho sleduje. Po některých drogách chtějí lidé spát, necítí povinnosti, později neplní školní a pracovní povinnosti a ještě později přestanou do školy nebo práce chodit. Některé drogy zase způsobují halucinace, to znamená, že najednou vidí různé věci.Když se vytratí příjemné pocity a účinky drog vytratí, mají lidé po drogách deprese, je jim špatně od žaludku, motá se jim hlava a vůbec se cítí hrozně špatně. Nejhorší na tom je, že se takoví lidé cítí často osaměle a také osamělí jsou. Je to velký problém při léčbě, protože když se vrátí takový člověk z léčebny, tak hledá nové kamarády, protože mu zbyly jen ti co brali drogy také. Někdy to vede k tomu, že takový člověk začne drogy brát znova a tím končí na ulici, později onemocní a často začne krást a to vede k tomu, že se dostane do vězení.

7. Co ještě mohou drogy způsobit?

Při injekční aplikaci drog dochází často k šíření nakažlivých nemocí, někdy se drogy používají k tomu, když chce někdo děti, dívky nebo kluky nutit k prostituci a to zase způsobuje velké onemocnění těla i duše. Dochází k onemocnění a ucpání cév a může dojít k amputaci. Jinak téměř vždy působí bolesti hlavy, zmatenost, krvácení z nosu, rozmazané vidění, špatné soustředění, ztrátu paměti a může dojít i ke smrti. Musíme si pamatovat, že může dojít ke smrti i když vypijeme láhev alkoholu nebo dojde k otravě alkoholem.

V případě požití většího množství houbviček může dojít k otravě, která může vést ke smrti. V takových a dalších případech je nutné volat ihned lékaře. Často rychlé jednání může zachránit život, proto je nutné volat linku 155 nebo 112.

8. Jak mohou drogy někomu zničit život?

Drogy mohou začít řídit Tvůj život a způsobit, že nad ním ztratíš kontrolu. Může Ti po nich být špatně, nebo mohou zabíjet. Můžeš jít do vězení nebo Ti mohou nařídit ústavní výchovu, kde musíš být tak dlouho, jak to soud nařídí. To může pokazit Tvoje šance jít na vysokou, na sestřičku, na piklota a může to pokazit cestu ke splnění Tvého snu čím chceš být


Drogy tě změní v člověka, který nedokáže držet slovo, nemá nikoho rád a je většinou života ve vězení, na ulici a bez domova a bez drog nemůže fungovat. Může to po čase z lidí udělat i pití alkoholu, někdy to může začít nevinným krabicovým vínem, později si ho začneš nosit do školy v PET lahvi od Coly, nebo častým trávením času v hospodě, kde ti nalejou, i když tím porušují zákon. To co se zdá jako hrdinství ti může zkazit celý život.

9. Jak se bránit?


V případě, že jsi již drogu vzal nebo jsi opilý, není nutné, abys trpěl nebo trpěla. Je možné obrátit se na "detox". Např. v Praze Nemocnice Sv. Karla Boromejského. Nebo jít k lékaři, nejlépe do nemocnice na děstké nebo interní oddělení. Samozřejmě tě vezmou i na dětské nebo dospělé psychiatrii. Neboj se ale, že jsi blázen nebo že tam zůstaneš navždy. po vyléčení Ti bude lépe a opět Tě pustí domů. To že se o tom dozví vychivatelé nebo rodina je mnohem menší zlo, než když budeš mít zkažený celý život.

10. Co mohu dělat, když mi nejlepší kamarád nabídne drogy?

Neber si je. Pokud se bojíš toho, že se Ti kamarádi budou smát, když se k nim nepřidáš, nejsou to kamarádi. Opravdový kamarád by Ti drogy nenabízel.

11. Co mohu dělat, když můj kamarád bere drogy?

Zkus přesvědčit svého kamaráda o škodlivosti drog a poraď se s vychovatelem nebo s rodiči - nebo nám napiš či zavolej na 603 291 593.

12. Co mám dělat, když mi drogy nabídnou rodiče nebo někdo dospělý?

Můžeš se poradit s jiným dospělým ke kterému máš důvěru nebo zavolat na Linku bezpečí. Také můžeš zajít na místní úřad za sociální pracovnicí, poradit se ve škole nebo zajít na policii - i když Ti ještě nebylo 18 let. Jak tyto situace řešit, Ti můžeme poradit na odpovědně Kapka v moři nebo na telefonu 603 291 593.